Кадри культурного процесу
  Валентин Кузан 13 Березня 2020

  Кадри культурного процесу

  Валентин Кузан — український фотограф-портретист. Із 2016 року знімає портрети українських митців і мисткинь для проєкту «Сultprocess» — дослідження українського культурного процесу через фотографічне відображення персоналій.

  Протягом п’яти років Валентин відзняв тисячі кадрів з українськими письменниками, музикантками, художниками, фотографами, режисерками — людьми, чия творчість є знаковою для формування культури часів Незалежності.

  «Коли на початку 2000-х я знайомився із сучасною українською літературою, мене засмучували звороти обкладинок. Фотографії авторів на них були подекуди гіршими навіть за ті, що я робив на своїх перших весільних зйомках. Це здавалося мені великою несправедливістю. Тому я був втішений, коли мої портрети українських письменників й письменниць із Book Forum 2019 в результаті випадкового флешмобу перетворили їх на зірок соцмереж. Зазвичай найвідоміших імен є кілька, але за ними в тіні лишаються десятки не менш талановитих авторів. 

  Останні п’ять років я виправляю цю фотографічну несправедливість, знімаючи портрети українських митців і мисткинь із різних сфер для проєкту “Cultprocess”.  У 1920-30 роках український художник Анатоль Петрицький робив схожу справу — створював портрети тогочасних митців у графіці й живописі. Більшість із них відомі нам тепер як Розстріляне Відродження. Така тяглість документування української культури для мене важлива.

  Спершу я знімав при нагоді, але пізніше зрозумів, що тема потребує серйознішого занурення. За допомогою експертів і мистецтвознавців склав перелік непересічних людей у тих сферах, де моїх знань бракувало. Пів року знімав художників у їхніх майстернях, потім рік — письменників: удома, на резиденціях та великих літературних подіях. Далі працюватиму з українськими музикантами, яких знімаю у гримерках та репетиційних. А ще фотографую кінорежисерів, театралів, хореографів. 

  Основна концепція мого проєкту — портрет митця у природному середовищі. Я завжди намагаюся приїхати до майстерні героя чи героїні, бо саме там виходять щирі й промовисті кадри. В ідеалі проводжу з ним цілий день, і переважно ми просто розмовляємо. Спілкування допомагає зробити портрети глибшими, а найкращі знімки, з мого досвіду, виходять наприкінці. Сподіваюся, проєкт зробить цих талановитих людей більш відомими широкому загалу, а ще, можливо, допоможе митцям із різних сфер познайомитися поміж собою». 

  Письменник та музикант Сергій Жадан у себе вдома, м. Харків
  Фотограф Борис Міхайлов на Kyiv Photo Week
  Борис і Віта Міхайлови на Kyiv Photo Week
  Музикант Олег Скрипка перед концертом, присвяченим тридцятиріччю гурту «ВВ»
  Художник Павло Маков у майстерні за офортним столом, Харків
  Художник Олег Тістол у своїй майстерні в Києві
  Художник Олекса Манн біля свого будинку в районі Малий Галагов, Ужгород
  Художник і перформер Костя Зоркін, Харків
  Український поет, фотограф Заза Пауалішвілі і співачка Христина Халімонова, Форум Видавців 2019, Львів
  Олександра Дифучина, репетиція перформансу «Під ногами», Київ
  Видавець Роман Малиновський, Київ
  Письменник, музикант та ілюстратор Юрій Іздрик перед виступом на Книжковому Арсеналі, Київ
  Блажей Русин, стріт-художник, Ужгород
  Коваль і музикант Сергій Тязко, Ужгород
  Ігор Манко, фотограф, Ужгород
  Українська письменниця, поетеса, есеїстка Оксана Забужко на фестивалі Березневі коти, Ужгород
  Режисер Мирослав Слабошпицький біля свого під’їзду, Київ
  Художник Анатолій Криволап у майстерні, Київ
  Художник Володимир Микита, Ужгород
  Художник-графік Діма Красний у Мистецькому арсеналі, Київ
  Співачка Джамала за кілька секунд до виступу, Київ
  Поет Петро Мідянка, Ужгород
  Сергій Жадан та Ірина Куніцина за лаштунками перед концертом «Жадана і Собак», Київ

  [Серія опублікована за підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні. Погляди авторів не обов‘язково збігаються з офіційною позицією уряду Норвегії.]

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів.

  А репортаж — це ще й недешева робота. Відрядження, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото з гугл-пошуку та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу.

  На щастя, стартову діяльність проекту підтримує Посольство Норвегії в Україні. Та для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. У нас немає політичних спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша ціль — не кількісні показники.

  Нам значно важливіше згуртувати навколо Reporters. активних і небайдужих українців, які обожнюють цікаві історії та розуміють, що quality journalism matters. Нам значно важливіше розповідати історії, які впливають і змінюють.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00