Розділені поляки: гіркий конфлікт за комуністичну історію нації
  The Guardian 7 Серпня 2019

  Розділені поляки: гіркий конфлікт за комуністичну історію нації

  Меттью Лаксмор — The Guardian

  У вересні 2013 року польська Легніца готувалася до зустрічі колишніх радянських офіцерів, які служили в місті перед падінням Радянського Союзу. Зустріч мала відбутися на головній площі біля пам’ятника двом солдатам — поляку та росіянину, які тиснуть один одному руку. Його встановили 1951 року на знак «безмежної вдячності польського народу їхнім визволителям». У ніч напередодні 25-річний польський націоналіст із кількома друзями облили пам’ятник червоною фарбою. Хлопця скоро заарештували.

  Польщі важко дається обговорення минулого. Так, Радянський Союз звільнив країну від нацистів, відкривши ворота концтаборів і звільнивши тисячі євреїв. Втім, він приніс із собою комуністичну систему, яка стала для країни новою окупацією. Через п’ять років після арешту хлопця звандалізований пам’ятник демонтували.

  У репортажі для видання The Guardian Меттью Лаксмор припускає, що повалення радянських пам’ятників у Польщі — це лише незначна частина битви, яку Польща веде за власну ідентичність.

  Про те, як це впливає на країну та її мешканців, цілком та мовою оригіналу читайте за посиланням.

  Ілюстрація — Janek Skarżyński/AFP/Getty

  Текст The Guardian

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів.

  А репортаж — це ще й недешева робота. Відрядження, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото з гугл-пошуку та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу.

  На щастя, стартову діяльність проекту підтримує Посольство Норвегії в Україні. Та для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. У нас немає політичних спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша ціль — не кількісні показники.

  Нам значно важливіше згуртувати навколо Reporters. активних і небайдужих українців, які обожнюють цікаві історії та розуміють, що quality journalism matters. Нам значно важливіше розповідати історії, які впливають і змінюють.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00