Біль поколінь на Чатир-Дазі
  Аліна Смутко 18 Травня 2020

  Біль поколінь на Чатир-Дазі

  Понад 180 000 кримських татар було виселено з власних домівок і примусово депортовано з історичної батьківщини у віддалені регіони Радянського Союзу. За наказом Сталіна цей злочин режиму було вчинено у травні 1944 року. В незалежній Україні 18 травня вшановують пам’ять жертв депортації та відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу. 

  Публікуємо знімок Аліни Смутко — фотожурналістки «Радіо Свобода», яка працювала на окупованому півострові з 2016 року. Взимку 2019-го їй заборонили в’їзд до Криму і Росії на 10 років. 

  «Мене завжди вражала міцна колективна пам’ять у кримськотатарській громаді. Старші розповідають молодим жахливі історії про депортацію, які має там чи не кожна сім’я. Ще більше вражає невпинне бажання попри все повернутися на батьківщину. 

  У наші дні татар у Криму піддають новим способам тиску: залякують через політичні погляди і релігійність, переслідують, навіть ув’язнюють за вигаданими звинуваченнями, найобурливішим із яких є звинувачення у тероризмі. Щороку 18 травня кримські татари піднімаються на гору Чатир-Даг, аби помолитися за родичів, загиблих у поїздах, що проти волі везли їх у Середню Азію.

  Це — фото одного з таких сходжень у травні 2017 року. Я ділюся ним на спомин про жертв депортації».

  Дивіться також опубліковану раніше серію знімків Аліни Смутко «Крим. По інший бік волі»історію про життя родин заарештованих активістів.

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів.

  А репортаж — це ще й недешева робота. Відрядження, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото з гугл-пошуку та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу.

  На щастя, стартову діяльність проекту підтримує Посольство Норвегії в Україні. Та для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. У нас немає політичних спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша ціль — не кількісні показники.

  Нам значно важливіше згуртувати навколо Reporters. активних і небайдужих українців, які обожнюють цікаві історії та розуміють, що quality journalism matters. Нам значно важливіше розповідати історії, які впливають і змінюють.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00