Гонитва за ідеальним детектором брехні
  The Guardian 5 Листопада 2019

  Гонитва за ідеальним детектором брехні

  Аміт Катвала — The Guardian

  Ми вчимося брехати у віці 2-5 років, і дорослими вже робимо це бездоганно. Ми брешемо начальству, партнерам, а понад усе, як виявило одне дослідження, — власним матерям. Пересічна людина бреше десь 200 разів на день. Переважно це невинні побрехеньки на кшталт «У тебе гарне плаття», якими ми змащуємо коліщата людського спілкування. Тоді як «по-крупному» більшість із нас бреше раз чи два на день — заради самопросування, самозахисту, шкоди чи запобігання шкоді іншим.

  Невідомо, як нам удається уникати відповідальності. Тіло видає нашу брехню серцебиттям, потовиділенням, мікрорухами м’язів обличчя, ми запинаємося, вивертаємося, обмовляємося «за Фрейдом» — і все одно безпорадно не помічаємо обману. Тисячоліттями люди шукали ідеальний детектор брехні у тортурах, випробуваннях судом Божим та інших екзотичних способах. Втім, жоден метод, навіть сучасний поліграф, іще не забезпечив надійного відокремлення брехні від правди.

  Скоро все може змінитися. За кілька останніх десятиліть розвиток дешевих комп’ютерних потужностей, технологій сканування мозку та штучного інтелекту породив нове покоління дієвих інструментів виявлення брехні. Але чи дійсно ми хочемо знати правду — читайте у матеріалі Аміта Катвали для The Guardian мовою оригіналу.

  Фото — Seth Joel/Getty Images

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів.

  А репортаж — це ще й недешева робота. Відрядження, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото з гугл-пошуку та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу.

  На щастя, стартову діяльність проекту підтримує Посольство Норвегії в Україні. Та для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. У нас немає політичних спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша ціль — не кількісні показники.

  Нам значно важливіше згуртувати навколо Reporters. активних і небайдужих українців, які обожнюють цікаві історії та розуміють, що quality journalism matters. Нам значно важливіше розповідати історії, які впливають і змінюють.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00