Первісток — для бабусі
  Настоящее время 3 Лютого 2020

  Первісток — для бабусі

  Аліна Жетігенова — Настоящее Время

  У Киргизстані та Казахстані існує традиція, коли літні батьки забирають у старшого сина первістка. Стать дитини не має значення. Її можуть просто викрасти, а біологічній матері заборонити будь-який контакт із нею. Це може статися як у перший день життя дитини, так і кілька років потому. Історично ця традиція виникла, коли казахи та киргизи жили великими родинами та вели спільне господарство з батьками чоловіка. Старше покоління зазвичай мало більше часу та досвіду, до того ж могло розважитися доглядом за малою дитиною.

  Втім, укорінена у племінній історії, для сучасних казахів і киргизів ця культурна традиція стає усе більш травматичною. Авторка репортажу — журналістка «Настоящего времени» Аліна Жетігенова — пережила це на власному досвіді.  До 5 років вона називала мамою бабусю, а на випадкові прояви ніжності з боку «аке» (брата) і «жене» (жінки брата), ким вона вважала рідних батьків, відповідала агресивно, вважаючи таку поведінку чимось забороненим. Аліна досі пам’ятає, як «жінка брата» плакала, коли вона тікала від неї. Зараз Аліна близька з рідними батьками, втім відновлення стосунків потребувало багато часу.

  Читайте репортаж Аліни Жетігенової про культурні травми та драматичні історії розлук і повернень до рідних батьків цілком та мовою оригіналу за посиланням.

  Фото — Любов Мойсеєнко / Настоящее время

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів.

  А репортаж — це ще й недешева робота. Відрядження, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото з гугл-пошуку та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу.

  На щастя, стартову діяльність проекту підтримує Посольство Норвегії в Україні. Та для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. У нас немає політичних спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша ціль — не кількісні показники.

  Нам значно важливіше згуртувати навколо Reporters. активних і небайдужих українців, які обожнюють цікаві історії та розуміють, що quality journalism matters. Нам значно важливіше розповідати історії, які впливають і змінюють.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00