Я копав тунель під Берлінською стіною
  The Guardian 25 Жовтня 2019

  Я копав тунель під Берлінською стіною

  Йоахім Нойман ― The Guardian

  9 листопада німці святкуватимуть тридцятиріччя падіння Берлінської стіни, одного із символів Холодної війни. 28 років східну та західну частину міста  розділяв «антифашистський оборонний вал». Історія стіни безжальна, кривава, сповнена розпачу, але зі щасливим кінцем.

  Власне, стіни було дві, а між ними створили «смугу смерті» — з розтяжками, протитанковими шипами та відкритою ділянкою для розстрілу усіх втікачів без винятку. Перетин кордону потребував спеціального дозволу. Право вільного переходу мали лише пенсіонери. За спробу нелегального перетину карали позбавленням волі до 8 років, якщо втікача не вбили на місці. 

  У 1961 році Йоахіму Нойману пощастило перебратися у Західний Берлін за допомогою контрабандного швейцарського паспорта. Йому довелося залишити свою дівчину та рідних із думкою, що він вже ніколи їх не побачить. Втім, скоро з однодумцями він почав копати тунель під стіною — 24 години на добу, сім днів на тиждень, у 12-годинну зміну, протягом кількох місяців. Справжнім страхом були прикордонники та агенти Штазі, які слухали рух під землею та копали власні тунелі для перехоплення. 

  Історію-спогад про найуспішніший тунель під Берлінською стіною читайте мовою оригіналу за посиланням.

  Фото — Michael Danner/The Guardian

  Дочитали до кінця! Що далі?

  Далі — невеличке прохання. Будувати медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів.

  А репортаж — це ще й недешева робота. Відрядження, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото з гугл-пошуку та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу.

  На щастя, стартову діяльність проекту підтримує Посольство Норвегії в Україні. Та для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. У нас немає політичних спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша ціль — не кількісні показники.

  Нам значно важливіше згуртувати навколо Reporters. активних і небайдужих українців, які обожнюють цікаві історії та розуміють, що quality journalism matters. Нам значно важливіше розповідати історії, які впливають і змінюють.

  Щотижня надсилаємо
  найцікавіше

  0:00
  0:00